Sfintii Apostoli Petru si Pavel

Sfintii Apostoli Petru si Pavel sunt praznuiti de Biserica Ortodoxa pe 29 iunie.

Sfantul Apostol Petru era originar din Betsaida (in Galileea Palestinei). Era fiul lui Iona si fratele mai mare al Sfantului Apostolul Andrei, cel intai-chemat. Numele sau din parinti era Simon. Casatorindu-se cu fiica lui Aristobol (fratele Sfantului Apostol Barnaba) s-a mutat in Capernaum, un oras asezat pe malul lacului Ghenizaret care era bogat in peste si de aici a deprins si meseria de pescar. Numele de Petru l-a primit de la Insusi Domnul Iisus Hristos, care s-a uitat la el si i-a spus "Tu esti Simon, fiul lui Iona; tu te vei chema Chefa (ce se talcuieste: Petru)” (Ioan 1, 42). Petru i-a fagaduit Mantuitorului Iisus Hristos ca Il va iubi intotdeauna, dar in timpul patimilor Lui, s-a lepadat de trei ori, nerecunoscand in fata garzilor ca il cunoaste pe Domnul Iisus Hristos. Imediat s-a cait de fapta sa si a inceput sa planga amar. Iisus a prezis dinainte ca Petru se va lepada de El de trei ori in Joia mare. Greseala i-a fost iertata, caci dupa Invierea Sa, Mantuitorul s-a aratat Apostolilor si l-a intrebat pe Petru de trei ori daca il iubeste. Cel ce a zis in Joia Mare de trei ori ca nu-L cunoaste, acum spune de trei ori: "Doamne, Tu stii toate. Tu stii ca Te iubesc”, iar Iisus i-a zis: "Paste oile Mele” (Ioan 21, 17), reasezandu-l in misiunea de apostol. Dupa Inaltarea Mantuitorului la cer si Pogorarea Sfantului Duh, plin de curaj si de Duh Sfant, Sfantul Apostol Petru a propovaduit pe Hristos in Tara Sfanta, in orasele din Asia Mica si a ajuns pana la Roma imparatilor pagani (in jurul anului 57 d. Hr.). In timpul persecutiilor impotriva crestinilor declanșate de catre imparatul Nero, dupa incendierea Romei in anul 64 d. Hr., a fost arestat impreuna cu Apostolul Pavel. Sfantul Petru a fost condamnat la moarte si executat prin rastignire pe cruce cu capul in jos (la cererea lui, spre a se deosebi de modul rastignirii lui Iisus Hristos), in anul 67 d. Hr., langa fostul circ al lui Caligula din afara zidurilor de atunci ale Romei.

Sfantul Apostol Pavel s-a nascut intre anii 1-5 d. Hr. in orasul Tars, capitala provinciei Cilicia (Asia Mica), fiind numit la nastere Saul. Tatal sau era evreu –fariseu. Inainte de a veni in Tars locuise in Roma si obtinuse dreptul de cetatenie romana. Saul a fost elev al invatatului rabin Gamaliel. Dupa studiile indrumate de marele rabin, Saul devine cel mai stralucit discipol al acestuia, avand calitati intelectuale deosebite, precum si zeul si fanatismul religios al unui fariseu. De aceea, Saul a fost un aprig urmaritor al crestinilor, fiind prezent la lapidarea Sfantului Apostol Stefan, Intaiul-Mucenic (Fapte 7, 58). In anul 33 Saul cere aprobarea marelui preot Caiafa pentru a pleca la Damasc in urmarirea crestinilor. Faptele Apostolilor arata prefacerea sufleteasca a lui Saul, prigonitorul crestinilor, in Pavel, apostolul lui Hristos. In timp ce se afla pe cale o lumina din cer, ca de fulger, l-a invaluit deodata. Si, cazand la pamant, a auzit un glas, zicandu-i: Saule, Saule, de ce Ma prigonesti? Iar el a zis: Cine esti, Doamne? Si Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe Care tu Il prigonesti. Greu iti este sa izbesti cu piciorul in tepusa. Si el, tremurand si inspaimantat fiind, a zis: Doamne, ce voiesti sa fac? Iar Domnul i-a zis: Ridica-te, intra in cetate si ti se va spune ce trebuie sa faci. Iar barbatii, care erau cu el pe cale, stateau inmarmuriti, auzind glasul, dar nevazand pe nimeni (Fapte 9, 1-22). Aflat de Apostolul Anania, in urma unei vedenii dumnezeiesti, Saul isi regreta faptele si este botezat de Anania. Curand dupa convertire, Saul isi schimba numele in Pavel, iar mai tarziu a fost inclus in ceata Apostolilor. Pavel a propovaduit Evanghelia pe o zona foarte intinsa, din Arabia pana in Spania, atat la evrei, cat si la pagani. Pavel si-a petrecut viata de crestin in suferinta si lucrand pentru Hristos, infiintand si organizand Biserici pretutindeni. A atins o asa stare de imbunatatire incat spune Bisericii din Galatia: nu eu, ci Hristos traieste in mine (Galateni 2, 20). Sfantul Pavel a fost martirizat impreuna cu Sfantul Apostol Petru, in timpul imparatului Nero, prin decapitare.