Intrarea in Biserica a Maicii Domnului

Intrarea in Biserica a Maicii Domnului este praznuita pe 21 noiembrie. Despre aceasta sarbatoarea nu se face pomenire in Sfanta Scriptura, ci numai in Traditie si scrierile apocrife. Potrivit Traditiei, Fecioara Maria este dusa la Templul din Ierusalim la varsta de trei ani, pentru a fi inchinata Domnului. Aici va sta in Sfanta Sfintelor, pana la implinirea varstei de 15 ani.

Biserica a randuit ca in ziua a 6 a de la inceputul postului Nasterii Domnului sa se faca pomenire de Intrarea Maicii Domnului in Biserica, pentru a ne arata ca dupa cum ea intra in Templu pentru a se pregati sa-L nasca pe Cuvantul vesnic, la fel trebuie sa ne pregatim si noi in acest post, ca prin lucrarea Duhului Sfant, Hristos sa Se nasca duhovniceste in noi.

De sarbatoarea Intrarea Maicii Domnului in Biserica avem dezlegare la peste.